English Version

Doğukan Tunç, (arkadaşları tarafından bilinen şekliyle DT, lisede Dream Theater grubuna karşı duyduğu sevgi nedeniyle) 07.07.1986 yılında Ankara’da doğdu.

Annesi anaokulu öğretmeni, babası ise devlet memurudur. 1989 doğumlu bir erkek kardeşi vardır. Küçük yaştan itibaren araştırmaya, okumaya, öğrenmeye olan ilgisi ile çevresinin dikkatini çeken bir tip olmuştur.

White & Nerdy

Kendi imkanlarıyla 5 yaşında okuma yazmayı söktüğü için oldukça sıkıldığı ve tam notla mezun olduğu bir ilkokul döneminden sonra girdiği Anadolu Lisesi sınavında Çankaya Atatürk Anadolu Lisesi’ni kazandı.

Tunç Brothers, circa 1994

7 yıl süren Hazırlık/Ortaokul/Lise eğitimi boyunca, İlkokul’dakinin aksine notları zaman zaman dibi görmüş, zaman zaman başını belaya sokmuş, ama mutlu bir eğitim hayatı geçirmiştir.

Hiçbir zaman tam olarak kavrayamadığı test tekniği, ona ÖSS’de bela olmuştur. Kimyayı çok sevmesine rağmen, liseden yakın arkadaşı Burak ile beraber matematik ve bilgisayar bilimlerine doğru ilerlemek istediklerine karar vererek 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi İstatistik bölümüne girmişlerdir.

Lisans eğitimi boyunca müzik (bateri, gitar ve kompozisyon) ile ilgilenmeye ve kod yazma merakıyla daha profesyonel biçimde uğraşmaya başlamıştır. Müziğe de lise ve üniversite boyunca sıra arkadaşı olan Burak ile beraber atılmışlardır. Uzun süre Progressive Rock ile uğraştılar.

Eğitimi sırasında hem müzisyen olarak (davul dersleri ve konserler) hem de bilgisayarla ilgili çeşitli part-time işlerde çalışmanın yanında Haziran 2011 sıralarında ilk kez bir yazılım firmasında tam zamanlı olarak çalışmaya başlamıştır. Yine lisans eğitimi süresince çeşitli kurslar ve online eğitimler ile C/C++, C#.Net, Java ve ASP/PHP dillerinde ilerlemeye çalışmıştır. Diplomasını aldıktan sonra da bu sektörde çalışmaya devam etmiştir.

2011 yılında yakın arkadaşları ile beraber kurdukları rock/pop müzik grubu Ukemi ile, Ankara’nın birçok mekanında sahne almış ve yarı profesyonel olarak müzik icra etmeye başlamıştır.

Bunun yanında müzikal gösterilerinde de hem orkestra üyesi hem de koro elemanı olarak görev almıştır. Evil Dead, Across the Universe, We Will Rock You gibi müzikallerde orkestra üyesi olarak yer alırken, Sweeney Todd, Phantom of the Opera gibi müzikal temsillerinde sahneye de ayak basmıştır.

Sweeney Todd

Uzun bir süre boyunca tam zamanlı bir iş, programlama eğitimleri ve müzik ile beraber yürütmeye çalıştığı üniversite lisans programını, nihayet Şubat 2012’de (biraz uzatmalı olarak da olsa) tamamlayarak diplomasını almayı başarmıştır.

2012 yılının Aralık ayında Kısa Dönem Er olarak askerlik görevini yapmaya başlamıştır. Balıkesir’de temel eğitim aldıktan sonra Bakım sınıfı Onbaşı olarak İstanbul – Selimiye 1. Ordu Karargahı’nda görev almıştır.

Mayıs 2013’te görevini tamamlayarak dönmüş ve yine yazılım alanında çalışmaya devam etmiştir. Aynı zamanda müzik alanındaki aktivitelerine de kaldığı yerden devam etmiş ve sahne almaya tekrar başlamıştır.

2013 yılı Ekim ayında, 2010’dan beri tanıştığı, bir Gıda Mühendisi ve Müzisyen olan Özge Aktukan ile evlenmiştir.

Şubat 2014 yılından itibaren MİKES firması tarafından teklif edilen Yazılım Test pozsiyonunu kabul etmesiyle birlikte, savunma sanayi bünyesinde çalışmaya başlamıştır. Paralelde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Yazılım Mühendisliği yüksek lisans programına başlamıştır.

2014 yılından itibaren 1,5 yıl boyunca Aselsan Akyurt tesislerinde Yazılım Tasarım departmanında çalışmıştır. Mayıs 2016’da Aselsan’dan ayrılarak ODTÜ Teknokent’te yer alan SDT (Uzay ve Savunma Teknolojileri) firmasına geçmiştir.

3 Ocak 2017’de, hayattaki en güzel eseri olan Ekin Tunç dünyaya gelmiştir. Babasına hem mutluluk hem de yeni bir yaşama amacı getirmiştir.

Ocak 2018’de Yazılım Mühendisliği programını tamamlayarak yüksek lisans diplomasını almaya hak kazanmıştır. Aynı dönemde kardeşi de ODTÜ Metalürji lisans programından, tıpkı abisi gibi uzatmalı şekilde mezun olduğu için aynı mezuniyet töreninde yürüme şansına erişmişlerdir.

Ocak 2020’de ailesiyle birlikte Hollanda’nın Eindhoven şehrine yerleşmiştir. ASML firmasında Yazılım Tasarım Mühendisi olarak çalışmaktadır.

Temmuz 2022’de aralarına katılan Ediz ile beraber Tunç ailesi 4 kişi olmuş, evlerine taptaze bir neşe ve mutluluk gelmiştir.

Boş zamanın büyük kısmını ailesi, bilgisayar oyunları, müzikle uğraşmak ve yazı yazmak ile geçirmektedir. Fırsat buldukça yemek yapmaktan ve mutfakta yeni tarifler denemekten hoşlanmaktadır. Bisiklet sürmek, koşmak ve doğa yürüyüşü sevdiği sporlar arasındadır.